Viyana Önerileri

Merhaba canım kolay gelsin; Viyana’ya dört günlüğüne gidecek iki arkadaşın için güzel bir gezi planı istemişsin ama ne zaman, hangi uçakla gideceklerini, nerede kalmayı düşündüklerini bilmediğim için sadece Viyana’da neler yapabileceklerine dair fikirlerimi yazacağım. Yazdıklarımla 4 günü rahatça geçirirler.

Öncelikle Viyana’daki havaalanı (Schwechat) hemen her havaalanı gibi biraz şehrin dışında. Ama şehir merkezine gitmek için birçok yol var. Metroyla çok uygun bir fiyata (4,40 Euro olabilir) gidilebiliyor. Ama biraz daha hızlı bir yol isterlerse hızlı trende (adı ‘CAT’) var. Yanlış hatırlamıyorsam kişi başı 11 Euro gibi bir fiyatı vardı. Ama bu tren gece belli bir saatten sonra yok. Hem bilmedikleri bir şehre gideceklerinden hem de oteli bulmaları gerekeceği için taksi kullanabilirler. Havaalanından Şehir merkezindeki bölgelere taksi 40-45 Euro tutuyor. Biraz maliyetli olsa da birkaç kişi için ideal olabilir.

viyana-ring

Nerede kalmayı planladıklarını bilmiyorum ancak Viyana’nın merkezinde ring adı verilen bir bölge var. Aslen Ringstrasse dedikleri bir cadde. Bu caddenin iç kısmı ve hemen dışı Viyana’nın asıl turistik ve tarihi kısmını oluşturuyor. Bu bölgeye ne kadar yakın kalırlarsa, gezilecek yerlere o kadar kolay ulaşırlar. Toplu taşımanın tüm merkez durak ve istasyonları da bu bölgede yer alıyor. Tabi otel fiyatları da buna paralel olarak yükseliyor ancak bu bölgede de hemen her fiyata iyi oteller bulunabilir. Yanda ring caddesinin haritadan bir görünümü var.

Ring’in içinde hemen hemen tam ortasında Stephensdom adındaki büyük katedral yer alıyor. Zaten bu bölgeye gidip görmemek çok mümkün değil. Katedralin altında veba salgınından kalma toplu mezarlar var. İçeride aşağı inen bir merdiven görünüyor. Oradan girilebiliyor ancak sadece kısa bir turla rehber eşliğinde gezilebiliyor. Kişi başı 5 ya da 7 Euro’ydu. İlginç bir deneyim. Bence bu tura katılmak lazım. Ayrıca katedralin kulesine de çıkılabiliyor ama hiç çıkmadım. Birde belirli günlerde akşamları katedralin içinde klasik müzik konseri oluyor, eşimle beraber gitmiştik. Akustik muhteşemdi. Zamanları olursa kesinlikle tavsiye ederim.

zanoni

Katedralin biraz ilerisinde Zanoni&Zanoni adlı bir dondurmacı var. Hemen her daim dolu. Dondurma sevenler için iyi bir seçenek ve çok çeşitli dondurmaları var.

 

En büyük opera binası da yine Ring’in içerisinde, daha doğrusu hemen kenarında. Görmemek mümkün değil. Önünde bilet satanlar var. Ayrıca binanın kendi bilet satış

opera2noktası daopera1 var. Bilet fiyatları oturulacak konuma göre çok farklılık gösteriyor. Ama yine de fiyatlar yüksek gelirse oldukça uygun fiyata (2-3 Euro gibi) ayakta izleme şansı var. Ayrıca gündüz binanın içini gezdiren turlarda vardı. İmkan olursa Viyana’ya gitmişken opera binasında bir gösteri izlemek gerekir diye düşünüyorum. Ayrıca binanın önüne dev ekran koymuşlardı. Oradan da canlı izlenebiliyordu.

Opera binasının hemen yanında köşede Hotel Sacher var. Burada Viyana’nın meşhur ‘sache torte’sini yiyip melanj kahvesi içebilirler. Kahveye bir şey diyemem ama sacher torte bize biraz fazla tatlı gelmişti hatırlarsın. Fazla çikolatalı çikolatalı kek gibi. 🙂 Yine de gitmişken deneyebilirler. Fotoğrafları ekledim.

sacher-tortehotel-sacher

 

 

demel

 

 

Pastane, tatlı demişken hemen Ring’in içerisinde Habsburg Sarayı’na oldukça yakın
konumda bulunan ‘Demel’ pastanesine değinmeliyim. Çok çeşitli tatlılar var, hepsi oldukça iyi. Dondurmaları da güzel.

 

Habsburg Sarayı

Habsburg Sarayı

Habsburg Sarayı hemen Demel’in karşısında. Avlularında gezilebiliyor. Sarayın içinde özel turlarla hazine dairesi v.b. yerler gezilebiliyor ama benim hiç ilgimi çekmedi. O yüzden gitmedim yorum yapamayacağım. Ayrıca sarayın bir kısmında İspanyol atlarının gösterisi de yapılıyor belirli saatlerde. Ben gitmedim ama bizim kız çok mutlu olmuş biliyorsun, çocuklar için kaçırılmayacak fırsat. Sarayın hemen yanında beraber birkaç kez gezdiğimiz parkın adı Volksgarten, muhteşemdi hatırlarsın. Mutlaka bir tur atmalılar.

 

            volksgarten

Şimdi gelelim söylemeden geçemeyeceğim bir yere. Ring’in iç bölgesinde içerisinde çokta bilinmeyen ancak çok güzel bir pasaj var. Adı Palais Ferstel. Bu pasajın içinde “Beaulieu” adında bir Fransız restoranı var. Ev yapımı çeşit çeşit şarapları, çok güzel mezeleri ve yemekleri var. Öğlen ya da akşam gidilmeli. Fiyatları ortalama, ne ucuz ne pahalı. Tabi Viyana şartlarında. Adresi: Herrengasse 14, 1010 Wien, Austria. Fotoğraflar burada.

Palais Ferstel

Palais Ferstel

Beaulieu            beau2

Şimdi gelelim şinitzele. Şinitzel Viyana’nın meşhur yemeği ve şinitzel yemek için her yerde tavsiye edilen en meşhur yer “Figlmüller” adlı restoran. Güzel mi? Evet güzel. Özellikle de patates salatası.  Bununla birlikte orası hem çok kalabalık ve çok sıra oluyor hem de bu kalabalık nedeniyle insan hızlı hızlı yiyip kalkma ihtiyacı hissediyor. Rezervasyonsuz gitmesinler. Ama ben onun yerine “Pürstner”i de öneririm. Orası da eski şehrin içerisinde. Hem daha boş, hem aynı kalite de hem de mekan oldukça güzel. Orada şinitzel olarak beef şinitzel (dana eti) yenmeli, yanına da mutlaka patates salatası istenmeli. Adresi: Riemergasse 10, 1010 Wien, Avusturya. Fotoğrafı da aşağıda.purstner

Ring üzerinde yukarıda bahsettiğim müzelerin ilerisinde Parlamento binası yer alır.rathaus Sadece dışardan gezilebilir. Onun biraz ilerisinde ise Rathaus denilen belediye binası bulunmakta. Bu binanın önündeki meydanda çeşitli aktiviteler yapılıyor. Açık havada yapıldığı için soğuk havada pek bir şey olmayabilir ancak tüm yaz mutlaka açık hava sinema festivali, çeşitli ülkelerin yemek standları v.b.  türde aktiviteler oluyor. Mutlaka gidip bakılmalılar.

landtmannRathaus’un tam karşısında “Landtmann” isimli eski ve meşhur bir pastane var. Buranın tatlıları ve  çeşit çeşit içecekleri gerçekten iyi. Şinitzeli de gayet başarılıdır. En kötü bir tatlı yenmeli. “Aperol Gespritz” ya da limonata içilmeli. Türk garson Mehmet Bey’den (oradakiler memo diyor J) sipariş için yardım istemekte fayda var. Güzel önerleri oluyor. Rathaus’un biraz ilerisinde de Votiv Kilisesi yer alıyor. Landtman’dan görünüyor. İçine giriş var mı şu anda bilmiyorum.

Yemek için bir diğer değişik alternatif “Plachutta Wollzeile”, adresi: Wollzeile 38, 1010 Wien. Özel Yemekleri: Tafelspitz. Haşlanmış dana etini suyuyla ve bu suda haşlanmış sebzelerle ilginç bir şekilde servis ediyorlar. Tavsiye ederim.

pluchetta

Merkeze çok yakın Nashmarkt adlı bir alan var. Burası aslında bitpazarı. Son kısmına da haftasonları bitpazarı kuruluyor. Ama onun dışında pazar yenilenmiş ve dünya mutfaklarından restoranların olduğu, ayrıca hediyelik eşya, peynir, şarap v.b. şeylerin satıldığı bir alana dönüşmüş. Merkezden yürüyerek gidilebilir. Oldukça yakın.

Saray ve Bahçeleri

Saray ve Bahçeleri

Merkezin dışında ise metroyla rahatlıkla gidilebilecek yazlık saray “Schönbrunn” var. Sarayın içi gezilmiyor ancak bahçeleri çok güzel. Mutlaka gidilmeli. Ayrıca bahçelerin bir köşesi Tiergarten yani hayvanat bahçesi. 250 yıllık, çok büyük ve güzel bir hayvanat bahçesi, bence mutlaka gidilmeli. İçinde oldukça ilginç yapılar ve aktiviteler var. Saray ve hayvanat bahçesi neredeyse bir günlerini alır. Bahçeleri gezdiren küçük bir tren var, herhangi bir durağından binilebiliyor. Zaman kazandırır diye düşünüyorum.

Hayvanat Bahçesi

Hayvanat Bahçesi

“Prater” ise yine metroyla rahatlıkla gidilebilecek bir lunapark. Oldukça büyük ve çok eğlenceli aktiviteler var. Trenler v.b. şeyler oldukça iyi. Mutlaka gidilmeli. Mümkünse akşam gidilmeli. 24 saat açık deniyor ama belli bir saatten sonra pek kimse kalmıyor. Toplu taşıma da gece saat 12-01’den sonra oldukça sınırlı. Çok geç kalmamakta fayda var.

Prater

Prater

grinzingBelediye binasının (Rathaus) karşısında Schottentor isimli bir metro ve tramvay durağı var. Oradan 38 no.lu tramvayla son durağı olan “Grinzig”e gidebilirler. 30 dakika civarında sürüyor. Burası Viyana’ya göre konum olarak biraz yukarıda olan eski bir kasaba. Şarap üretilen bir yer. Halihazırda burada Avusturyalıların Grinzing Meyhaneleri dedikleri, ailecek gittikleri ve geleneksel müziklerin çaldığı yerler var. Buralarda ev yapımı şaraplar içilip geleneksel yemekler yenebilir. Ancak mutlaka akşam gitmeliler.

Ring’e yakın bir konumda “Hundertwasser Haus” var. Hundertwasser meşhur bir mimar. Farklı bir mimarlık anlayışı var. Hundrtwasser Haus denilen yerde yaptığı bir bina ve pasaj var. Gidilip görülebilir. Oldukça ilginç.

hundert

Yine merkeze yakın Mariahilfer Strasse adında bir cadde var. Metronun WestBahnhof (kuzey tren istasyonu) durağında inilip aşağıya merkeze doğru bu caddeden yürünebilir. Büyük mağazalar var. Alışveriş için düşünebilirler.

Tüm bunlara rağmen zaman kalırsa Westbahnhof’tan (Otele de sorulabilir trenin nerden kalktığı çünkü bildiğim 3 tane büyük tren garı var.) Salzburg şehrine trenle gidilebilir. 3 saat süren bir tren yolculuğu. Günübirlik gidilip gelinebilir. Salzburg oldukça güzel ve gidilmesi gereken bir şehir. Tepedeki kale mutlaka gezilmeli. Şehrin içi de çok güzel. Mozart’ın evi v.s. var. Küçük bir şehir sabah erken tenle çıkılıp akşam dönülürse yeterli olur. Burada çok ayrıntısına girmeyeceğim.

Diğer önerilerime gelirsek; Viyana’ya varınca ilk iş metro duraklarının içinde yer alan makinelerden bilet almak olmalı. Oradaki sistemde biletler alınıp cepte taşınıyor. Tek seferlik basmalı biletler pahalıya gelir. En uygunu haftalık bilet. 16 Euro civarı olmalı ama cebe konulup 1 hafta boyunca tüm metro, otobüs ve tramvaylara binilebilir. Tek biniş 2,20 Euro olduğu düşünülünce çok avantajlı. Tek dezavantajı pazartesiden pazara geçerli olması. Ona dikkat edilmeli. Perşembe günü de alsanız takip eden Pazar günü geçerliliğini kaybediyor. O yüzden hafta başı gidiliyorsa Pazartesi, Salı, Çarşamba gibi o zaman alınsa daha iyi. Onun dışında birde 72 saat, 24 saat gibi biletler var. Onlara bakılabilir. Turistlere özel kampanyalı biletler de var çeşitli yerlere girişlere indirim sağlıyormuş ama ben hiç almadım.

Bu bahsettiğim yerleri bulmak aslında çok kolay. Her yere tramvay, metro var. Kaldıkları otelden bir Viyana haritası temin etsinler. Yoksa turist info kiosklarından ücretsiz alabilirler. Yukarıdaki yerleri üzerinde işaretlettirsinler. Zaten otel resepsiyonu da onları yönlendirir. Haritalarda metro haritası da yer alıyor. Gelişmiş bir metro ve tramvay ağı var. Yoruldukları anda binebilirler. Karışık gibi ama 1-2 günde öğreniliyor.

Şimdilik aklıma bunlar geldi. Başka bir soru olursa yardımcı olabilirim. Görüşürüz…

 

Reklamlar
Görsel | Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s