Bosna Hersek – Hırvatistan Gezisi (3) – Plitvice Gölleri

Trogir’de geçirdiğimiz gecenin ardından sabah erkenden yola çıkarak gezi süresince en çok merak edip görmek istediğim yer olan Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Plitvice Gölleri Ulusal Parkı’na doğru yola çıktık. Hırvatistan’daki yolculuğumuz boyunca hep Adriyatik kıyısında yol almıştık ama bu noktadan sonra denizden uzaklaşarak Hırvatistan’ın içlerine doğru ilerlemeye başladık. Trogir’den Plitvice arabayla yaklaşık 3 saat kadar sürüyor.  Yol boyunca ormanlık alanlar giderek artıyor. Plitvice’ye yaklaştıkça da yol üzerinde ortama uygun butik otel ve pansiyonlar ile kır lokantaları görünmeye başlıyor.

Plitvice Gölleri ulusal parkına girdiğiniz anda sizi muhteşem bir manzara karşılıyor.

plitvice1

sali.pixnet.net

Plitvice Gölleri Ulusal Parkı’nda birbirine bağlı irili ufaklı 16 farklı göl görülebiliyor. Yaklaşık 2 kilometrekarelik alanı kaplayan göller, güneş ışığının ve içlerinde bulunan mineral ve organizmaların sayı ve çeşitliliğine göre griden camgöbeğine farklı renkler alıyorlar. Aşağıda tüm parkın bir haritası var.

map-plitvice-lakes1

Parkı gezmek rahatlıkla tüm gününüzü alabilir. Bizim planımız Trogir’den Park’a geçip günübirlik bir gezinin ardından da akşam Zagreb’teki otelimizde konaklamaktı. Neredeyse tüm günümüzü geçirmemize rağmen yine de bu Park’ta geçirdiğimiz zaman hiçbirimize yeterli gelmedi.

Park fotoğraf meraklıları için çok güzel görüntüler sunuyor. Bende kendimce birkaç fotoğraf çekme şansına eriştim.

plitvice1

plitvice2

plitvice3

Parkın en büyük gölünde büyük gezi teknesiyle gezmekte mümkün ancak hem bekleyenlerin oluşturduğu uzun sıra hem de zaman kısıtı nedeniyle biz tekne gezisine katılamadık. Parkın içinde yürüyerek gezildiği için hazırlıklı gitmek gerek. Göller arasındaki patikalarda yürümek yorucu ancak bir o kadar da güzel.

plitvice-patika

Worldin1001view.com

plitvice-patika-2

thebesttravelplaces.com

Uzun ve yorucu bir yürüyüşün ardından hemen parkın girişinin yakınında yer alan Licka Kuca adlı restorana öğlen yemeği için uğradık. Burası ortama çok uygun, otantik bir kır lokantası.

licka-kuca-foto

Lokantanın ortasında yer alan büyük mangallarda pişirilen etler içeri girer girmez dikkat çekiyor. Biz garsonun özellikle tavsiye ettiği 4 kişilik kuzu etinden sipariş ettik ve hiç pişman olmadık. Etin yanında patates, havuç, bezelye ve soğan gibi sebzelerde geldi. Ete ekledikleri sosta muhteşemdi. Parkın içindeki muhteşem manzaraların eşlik ettiği yorucu yürüyüşün ardından bu yemek bize çok iyi geldi.

plitvice-restorn-licka-kuca-yedigimiz-yemek

Yemeğin ardından Hırvatistan’daki son durağımız ve ülkenin başkenti olan Zagreb’e doğru 2 saat sürecek olan yolculuğumuza başladık. Zagreb’e ilişkin deneyimlerimizi bir sonraki yazıda paylaşacağım.

Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s